Unity3D İle Neler Yapacağız?

0
Unity3D İle Neler Yapacağız?

Bu sekme altında Unity Game Engine’nden bahsedeceğiz. Unity ile neler yapılır sadece oyun mu yapılır başka hangi amaçlarda kullanılır vs gibi konulara değinmeye çalışacağız bilebildiğimiz kadarıyla. Burada bir kaç ufak bilgi vermek gerekirse Unity bir oyun motorudur fakat simülasyon uygulamlarında, Augmented Reality(Artırılmış Gerçeklik),Virtual Reality(Sanal Gerçeklik) gibi daha pek çok oyun dışı alanda da kullanılabilir. Unity ile istenirse hesap makineside yapılabilir istenirse büyük çaplarda projelerde gerçekleştirilebilir.

Peki neden Unity diye soracak olursa herşeyden önce kaynak çok fazla ve öğrenmeyi isteyen kişi internetten biraz vaktini verip, biraz da çalışarak öğrenebilir. Unity’de diğer bir güzellik ise belki de C# ile kodlanıyor olabilmesi ve Visuol Stduio IDE’sinde kod yazmak gerçketen hazverici. Unity’de 2D ve 3D oyunlar yapmak mümkün ve Unity ile yapılan oyunlar gerekli SDK’ların yüklenmesi ile farklı platformlarda çalışabilir hale geliyorlar(PC,Android,Web,IOS vb.). Unity’de herşey GameObject olarak ifade ediliyor ve her şey GameObjectler yardımıyla yapılıyor. Bu bölüm için benim düşündüğüm değişken tipleri nedir, hangi değişken kaç bittir, for,while döngüsü nedir gibi bilgileri vermeden direk kodlamaya geçmek ve sonuç elde etmek olacak.

Örnek olması açısından basit bir video ekliyorum daha önceden yapmış olduğum bir uygulama. Unity ile artırılmış gerçeklik ile basketbol oyun denemesi.

Herkese iyi çalışmalar.

LEAVE A REPLY