OpenCv Kurulum

0
OpenCv Kurulum

Herkese merhaba bu yazıda OpenCv’nin nasıl kurulacağından bahsetmeye çalışacağım. İlk öncelikle OpenCv‘nin sayfasını ziyaret ediyoruz buradan hangi platformda kullanacaksak o paltformu seçip indiriyoruz ben şuan için Windows da kullanacağım için Windows platformuna uygun olanı indiriyorum ileriki yazılarda android için de kuracağız OpenCv’yi. İndirdiğimiz dosyayı sıkıştırılmış halinden çıkartıyoruz ve bilgisayarımızın direk C dizinine atıyoruz.Şimdi bu işlemleri tamamladıktan sonra sıra ile anlatmak gerekirse;

  • İlk olarak bilgisayarımızda bir kaç ufak ayar yapmamız gerekiyor bilgisayarıma sağ tıklayıp –>özellikler–>gelişmiş sistem ayarları –> ortam değişkenleri adımlarını izliyoruz.
  • Şöyle bir ekran ile karşılaşıyoruz.Ekran Görüntüsü 1.0
  • Bu ekran PATH kısmına geliyoruz düzenle diyoruz ve OpenCv klasörümüzü attığımız yolu Ekran Görüntüsü 1.0’daki gibi buraya araya noktalı virgül koyarak ekliyoruz ve tamam diyoruz ve devam ediyoruz.
  • Visual Studio’da yeni bir C++ console uygulaması oluşturuyoruz.
  • Asla unutmamız gereken ilk şey programda daha hiçbir şey yapmadan x64 olarak bir kez derliyoruz bunu kesinlikle unutmamalıyız.
  • Daha sonra Ekran görüntüsü 1.1’deki gibi proje özelliklerini seçiyoruz.

Ekran Görüntüsü 1.1

  • Daha sonra Ekran Görüntüsü 1.2’de görüldüğü gibi seçili alanı seçip Include Directories seçeneğini değiştiriyoruz. “C:\opencv\build\include” bu ifadeyi ekliyoruz(Bu yol tabi kişiden kişiye göre değişebilir OpenCv sürümü bakımından vs.).

Ekran Görüntüsü 1.2

  • Şimdide Ekran Görüntüsü 1.3’de gösterilen alan Library Directories değiştirilecek orayıda şu şekilde güncelliyoruz  “C:\opencv\build\x64\vc14\lib”.

Ekran Görüntüsü 1.3

  • Son olarak Ekran Görüntüsü 1.4’de görüldüğü üzere Additional Dependencies değerini değiştiriyoruz. “C:\opencv\build\x64\vc14\lib” bu yol ekleyeceğimiz  değerin yolu bu yolun içindeki “opencv_world320d.lib” değerini buraya ekliyoruz burada yine sürümden dolayı farklılık gösterebilir biz sonunda “d” olan ifadeyi eklemeliyiz.

Ekran Görüntüsü 1.4

Bu aşamalardan sonra artık kurulum bitmiş bulunuyor fakat herhangi bir bizi etkilemeyecek küçük hatalardan arınmak için son bir ayar daha yapsak iyi olur o da şu şekilde olmalı;

Ekran Görüntüsü 1.5

Şekil 1.5’de gösterilen kısıma içindeki değer silinip şu değer eklenmeli “_CRT_SECURE_NO_WARNINGS” basit hataları engelleyerek programın çalışmasını sağlayacak bu kod.

Tüm bu işlem adımlarından sonra artık OpenCv Visual Studio’ya kurulmuş oldu şöyle bir durum var bu kurulum adımlarını ne yazık ki her proje oluşturulduğunda en baştan tekrarlamalısınız. Sonraki yazıda basit bir örnek ile başyacağız, herkese iyi çalışmlar.

 

LEAVE A REPLY