Swift Cocoapods Kullanımı

0
Swift Cocoapods Kullanımı

Herkese merhaba, bu derste IOS uygulama geliştirirken bize çok yardımcı olan Cocoapods dan bahsedeceğim ve ben kendi adıma IOS’da uygulama geliştirirken storyboard kullanmıyorum ve derslerin devamında storyboard olmadan devam edeceğim.

İlk olarak projemizi cocoapods projesine çevirmemiz gerekiyor bunun için terminal ekranından projemizin olduğu dizine gelmeliyiz. Artık proje dizinimizi geldiysek terminal ekranından pod init yazıp projemize pod dosyasını ekliyoruz, zaten daha sonrasında biz bu oluşan dosyanın içine eklemek istediğimiz kütüphaneleri vs ekleyip yine terminal ekranından projemize bu kütüphaneleri dahil edeceğiz. Pod init yazdıktan sonra pod install diyerek artık projemizi pod projesine çevirdik(eğer kütüphane eklediysek onlarda projemize dahil oldular bu aşamada). Burada artık bizim eskiden üzerinde çalıştığımız d1.xcodeproj uzantılı projede değil  d1.xcworkspace bu uzantılı projede çalışacağız.

Tüm bu bilgileri verdikten sonra sırayla uygulayalım;

Her şeyden önce ilk yapmamız gereken terminal ekranına bu kodu yazmak, bu kod sayesinde cocoapods’u bilgisayarımıza kuruyoruz. Kurulum başlamadan bizden parola isteyecek bilgisayarınızın parolasını buraya yazıyorsunuz.

$ sudo gem install cocoapods

Daha sonra dediğimiz gibi projemizin olduğu dizine gelip pod init yazıyoruz terminal ekranında. Daha sonra zaten projenizin olduğu kısıma bakarsanız Podfile adında bir text dosya yaratılmış olacak.

 $ pod init 

Şimdi artık kütüphane eklemek istediğimizde cocoapods’da oluşan Podfile text dosyasının içine kütüphanelerimizi ekleyeceğiz. Burada kütüphaneleri Github’dan vs bulabiliriz bize zaten direk Pod’a eklenecek halini sunacaklardır. Misal biz ünlü kütüphanelerden Alamofire kütüphanesini projemize dahil edelim. pod ‘Alamofire’, ‘~> 4.7’ burada yazılı olan text’i aşağıda gösterdiğim şekilde pod dosyamıza ekliyoruz(kopyalayıp yapıştırıyoruz aslında).

Görüldüğü üzere direk target ve proje ismimizin yazdığı yerin altına ekleyeceğimiz kütüphaneyi yapıştırıyoruz.

Daha sonra eklediğimiz projeyi projemize dahil etmek için pod install diyoruz ve artık kütüphane projemize dahil edilmiş oluyor.

$ pod install 

En sonda artık aşağıdaki gibi import ederek kütüphaneyi kullanabilirsiniz.

import Alamofire

Bu derste cocoapods’dan bahsettik umarım yardımcı olur herkese iyi çalışmalar.

LEAVE A REPLY